O soustředění dětí a efektivním domácím vzdělávání

Vaše dítě se nedokáže soustředit?

Sedí u stolu, před sebou učebnice, ale místo učení se dívá z okna, hraje si s tužkou nebo se ptá, kdy už bude konec.
Znáte to?

Mnoho rodičů si myslí, že problém je v dítěti. Že je "neklidné", "líné" nebo "nemá disciplínu".

Ale pravda je většinou úplně jinde.

Děti se rodí s přirozenou touhou učit se.
Podívejte se na batole, které se učí chodit. Zkouší to znovu a znovu, padá, ale nevzdává se. Nikdo ho k tomu nenutí. Prostě chce.
Proč tedy tato přirozená touha mizí, jakmile děti začnou chodit do školy?

Problém je v systému, který děti nutí učit se věci, které nebudou potřebovat, způsobem, který je pro ně nepřirozený a neefektivní.
Dítě, které je nuceno sedět hodiny v lavici a memorovat fakta, ztrácí zájem i schopnost soustředit se. Tento způsob učení je mrhání časem.
Aby bylo učení efektivní a atraktivní pro vašeho potomka, je nutné zapojení ideálně všech jeho smyslů. To znamená učit se reálnou činností, prací na něčem skutečném a potřebném pro život.

Domácí vzdělávání je příležitostí vrátit dětem jejich přirozenou radost z učení.

Zde je několik tipů, jak podpořit soustředění a efektivitu při domácím vzdělávání:

1. Nechte dítě pracovat na vlastních nápadech - reálných věcech. Pokud nemá inspiraci, připravte mu reálný úkol který tušíte že zvládne a bude ho bavit.
Po dokončení činnosti ho nechte objevit s jakým školním předmětem nebo předměty činnost souvisí a připojit krátký zápis. Např. u vaření spočítat hmotnosti ingrediencí, dobu přípravy, kalorie hotového jídla, spotřebovanou energii. U sekání trávy spočítat plochu zahrady apod. (složitost úměrná věku)

2. Respektujte přirozený rytmus dítěte.
Některé děti jsou nejvíce soustředěné ráno, jiné odpoledne. Sledujte, kdy je vaše dítě nejvíce v pohodě, a plánujte učení na tento čas. Mějte přehled o jeho spánkovém režimu.

3. Odstraňte rušivé elementy, jako je televize, mobilní telefony apod.
Pokud už má přístup, kontrolujte jak vaše dítě internet používá a buďte mu vzorem v konstruktivním a cílevědomém využívání. 
Dlouhodobá expozice zejména sociálním sítím a pc hrám poškozuje centrum mozku, zodpovědné za schopnost soustředit pozornost. Tyto média jsou také silně návyková a jejich sledování se snadno zvrhne do problému srovnatelného s gamblerstvím nebo alkoholismem. 

4. Učte se hrou.
Děti se nejlépe učí, když je to baví. Používejte offline hry nebo experimenty, které je vtáhnou do procesu.

5. Dopřejte dítěti pohyb.
Mozek potřebuje pro svou práci pohyb. Miliony let jsme se vyvíjeli v interakci s pohybem v přírodě. Tělesný pohyb a smyslové vjemy související s aktuální činností poskytují mozku důležitý kontext, sloužící k upevnění zkušeností.

6. Nechte dítě selhat.
Chyby jsou přirozenou součástí učení. Nebojte se, když něco nejde hned. Povzbuzujte dítě, aby zkoušelo dál.

Pamatujte, že každé dítě je jiné. Co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Ale jedno je jisté – když dáte dítěti prostor a důvěru, jeho schopnost soustředit se a učit se se výrazně zlepší.

---

Pokud vás tento přístup zaujal, sdílejte tento příspěvek s ostatními rodiči.

Možná právě oni hledají způsob, jak svým dětem vrátit radost z učení.